„Znajomość języków jest bramą do wiedzy” Roger Bacon
Bycie rodzicem wymaga codziennego podejmowania decyzji związanych z przyszłością i edukacją swoich dzieci. Myśląc o nauce języka obcego, wielu rodziców zastanawia się kiedy jest TEN właściwy moment, aby zapisać swoją pociechę na kurs. Niestety, odpowiedź nie jest jednoznaczna i zdecydowanie jest kwestią indywidualną. Istnieją jednak dowody wskazujące, iż kontakt z językiem obcym we wczesnym dzieciństwie ma wiele zalet.
Po pierwsze, pozwala dziecku osłuchać się z innym językiem, jego melodią i intonacją. Dzieci z natury mają bardzo chłonny umysł, szybko uczą się nowych rzeczy i umiejętności poprzez doświadczanie. Dlatego istotne jest wzbogacanie procesu poznawania języka obcego o gry, zabawy, projekty, ćwiczenia ruchowe i naśladowanie. Bardzo ważne jest stworzenie przyjemnego i angażującego środowiska, w którym maluch bez obaw będzie powtarzał i naśladował dźwięki. W kontekście pracy z małymi dziećmi trudno mówić o nauce języka, gdyż nie jest to odpowiednia dla nich metoda. Zajęcia opierają się w dużej mierze na pracy odtwórczej, projektowej i podążaniu ze wskazówkami nauczyciela, jak na przykład kolorowanie, bądź rysowania zgodnie z poleceniem. Chociaż wydawać się może, że postęp w tej sytuacji jest niewielki, w rzeczywistości jest to naturalny etap poznawczy wynikający z wieku dziecka i braku na przykład umiejętności pisania. Jednocześnie taki sposób prowadzenia zajęć wspiera rozwój małej motoryki i przygotowuje do pisania. W tym momencie wspierająca i zachęcająca rola rodzica jest bardzo istotna.
Po drugie, kontakt z językiem obcym od najmłodszych lat otwiera dziecko na nowe doświadczenia, uczy pracy w parach i grupach, funkcjonowania w społeczeństwie. Wprowadza w rytm nauki i pozwala przygotować się do szkoły oraz pokonać przed nią strach. Atrakcyjne i wciągające ćwiczenia, gry i zabawy językowe trenują pamięć i koncentrację maluchów.
Wielu rodziców obawia się jednak, że kontakt z językiem obcym we wczesnym dzieciństwie zaburzy rozwój języka ojczystego, gdyż ich pociecha nie potrafi jeszcze poprawnie mówić i pisać po polsku. Z badań naukowców jasno wynika, że poznawanie języka obcego nie opóźnia i nie wpływa na kompetencje rodzimego języka, gdyż odróżnia je melodia, intonacja, słownictwo i budowa struktur gramatycznych. Dziecięcy umysł bez problemów potrafi rozróżnić te dwa kody.
Rozważając więc zapisanie swojej pociechy na kurs językowy dla maluchów warto przeanalizować za i przeciw, podejść realistycznie do osiągnięć dziecka i podjąć decyzję po zapoznaniu się z metodami stosowanymi w danej szkole językowej.